Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Agencja Mienia Wojskowego na przeszkodzie uruchomienia portu. Bez biznesplanu nie polecą

Gazeta Wyborcza, 23.I.2006

Samorząd województwa zachęca Agencję Mienia Wojskowego do wejścia w spółkę Porty Lotnicze Mazury-Szczytno. Bez tego lotnisko nie może funkcjonować, bo armia jest właścicielem pasa startowego. - Najpierw musi powstać biznesplan - odpowiada jednak wojsko.

Spółka Porty Lotnicze Mazury-Szczytno (sejmik posiada w niej 23 procent udziałów, udziałowcami są też Polskie Porty Lotnicze i Energopol) płaci 250 tys. zł rocznie Ministerstwu Obrony Narodowej za dzierżawę pasa startowego.

Marszałek Andrzej Ryński chce zwiększyć udziały samorządu w spółce i zainwestować w lotnisko. Pieniądze pochodziłyby z budżetu województwa i funduszy unijnych. Za te środki można by wzmocnić i wydłużyć o 200 metrów 2-kilometrowy pas i kupić nowe urządzenie naprowadzające. Wtedy Szymany mogłyby przyjmować praktycznie wszystkie typy samolotów, nawet te największe. Szymany pełniłyby rolę regionalnego portu lotniczego, a z czasem mógłby być także portem krajowym i międzynarodowym - Teraz mogą tam lądować co najwyżej samoloty CIA - śmieje się marszałek.

Warunkiem jest jednak przejęcie przez spółkę pasa startowego. MON przekazuje go teraz Agencji Mienia Wojskowego. Ryński namawiał Macieja Marię Olex-Szczytowskiego, nowego szefa Agencji, by AMW przystąpiła do spółki zarządzającej lotniskiem. - Niestety, bez efektu. Usłyszeliśmy, że Agencja woli dalej pobierać opłatę za dzierżawę - opowiada Ryński.

Aleksander Szczygło, wiceminister obrony narodowej, powiedział nam, że czeka na biznesplan mówiący o konkretnych podmiotach, które uczestniczyłyby w tej spółce, i sumach, które są gotowe zaangażować. - Do tej pory taki nie powstał, a bez niego nie ma o czym rozmawiać - mówi Szczygło. - Jeśli takie opracowanie powstanie, to wtedy odniosę się do całej sprawy i można liczyć na bardzo szybkie rozstrzygnięcia - zapowiada.

Marszałek Ryński zapewnia, że taki biznesplan może powstać już za kilka tygodni po rozmowach z Polskimi Portami Lotniczymi. - Chcę, żeby PPL zgodził się na zamianę wierzytelności wobec Szyman na udziały w Portach Lotniczych Mazury-Szczytno - mówi marszałek. - Teraz ruch należy wg mnie do MON-u, bo bez przejęcia przez nas lub długotrwałej dzierżawy pasa nie będą tu mogły popłynąć ani pieniądze unijne, ani te z kasy województwa. Z chwilą przejęcia natychmiast skierujemy tu pieniądze - zapewnia.

środa, 25 stycznia 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy