Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
List do władz portu i samorządów w sprawie zmiany nazwy na "Olsztyn- Mazury"

Szanowni Państwo,

Swego czasu próbowałem Państwa namówić do ożywienia portu lotniczego Szczytno- Szymany i sugerowałem zmianę jego nazwy komercyjnej (obecna nazwa na witrynie internetowej portu to: „Międzynarodowy Port Lotniczy Szczytno- Szymany” ) na inną. Zmiana nazwy zwykle doprowadziła do reaktywacji lotniska i pozwoliła na przyciągnięcie nowych przewoźników (casus lotniska w Hahn -dziś Frankfurt Hahn, czy portu w Charleroi – dziś Brussels Charleroi) .

Obecna nazwa jest tak niedogodna, że tylko nieliczne osoby w kraju orientują się gdzie leży Szczytno (bez urazy dla lokalnego partiotyzmu- nie jest to miejscowość szczególnie znana w Polsce). Na pewno nie jest ona zachęcająca ani dla przewoźników którzy raczej nigdy nie zdecydują się na loty do portu o tak nieznanej nazwie, ani dla potencjalnych pasażerów. Nazwę zwykle wybiera się zwracając uwagę na największe ośrodki regionu oraz jego walory turystyczne. Obecna nazwa tych warunków nie spełnia.

Ponawiam prośbę o zmianę nazwy handlowej. Proponowana nowa nazwa to MPL Olsztyn- Mazury. Olsztyn, leżący zaledwie ok. 40- 50 minut czasu podróży samochodem od portu, winien być połączony dobrej jakości transportem zbiorowym (autobus lub szynobus z czasem przejazdu poniżej 50 minut) z portem lotniczym, jeśli pojawi się jakiś przewoźnik chętny uruchomić loty, lub władze województwa zdecydują się wzorem władz woj. Lubuskiego pozyskać linie lotnicze LOT celem wznowienia ruchu na lotnisku (szczegóły w załączniku).

Aby pokazać Państwu że możliwe jest ożywienie portu o charakterze turystycznym poprzez ruch sezonowy, jako przykład podaję lotnisko w Sarmellek nad Balatonem:

http://www.flybalaton.com/index_eng.html

http://www.balaton-west-airport.hu/

 

Pozdrawiam,

Adam Fularz

Institute for Transport Studies, Leeds UK

poniedziałek, 23 stycznia 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy