Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Półtora miliona PLN na ożywienie lotniska

13.12.2005 16:27 - (PAP)
 

Kwoty 1,5 mln zł potrzeba, aby dotychczasowe wojskowe lotnisko w Szymanach koło Szczytna (Warmińsko-mazurskie), które niedawno wpisane zostało do rejestru lotnisk cywilnych, mogło zacząć działać jako lotnisko regionalne przyjmujące pasażerów z kraju i z zagranicy.

Poinformował o tym PAP we wtorek Tomasz Maria Starowieyski, prezes spółki Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, zarządzającej lotniskiem w Szymanach.

Na początku grudnia Szymany, które są położone 60 km od stolicy regionu Warmii i Mazur, Olsztyna, uzyskały certyfikat lotniska cywilnego. Lotnisko nie obsługuje obecnie regularnych połączeń, zdarzają się natomiast tzw. loty przygodne.

Według Starowieyskiego, aby lotnisko mogło przyjmować regularne samoloty, należy odremontować jego infrastrukturę m.in. odnowić betonowy pas startowy, przeprowadzić przegląd urządzeń służących do odpraw bagażu i pasażerów oraz przegląd sprzętu ratowniczo- gaśniczego, konieczna jest także wymiana czujników w stacji meteo, trzeba też zwiększyć liczbę pracowników z 16 do 22.

O lotnisku w Szymanach koło Szczytno jest ostatnio głośno z powodu podejrzeń o lądowaniu na nim samolotów CIA. Organizacja Human Rights Watch podejrzewa także, że w pobliżu mogło znajdować się tajne więzienie CIA dla terrorystów z al-Kaidy. Władze polskie zaprzeczają istnieniu tajnych więzień, choć prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał ostatnio, że wiedział o kilku tajnych lotach CIA.

Starowieyski powiedział, że na rozgłosie Szymany mogą tylko zyskać i przyciągnąć tanie linie lotnicze. "O Szymanach głośno jest na całym świecie; nigdy nie było by nas stać na taką reklamę"- powiedział.

Podkreślił, że od czasu pojawienia się pierwszych informacji w prasie o Szymanach zjawiło się u niego ponad 100 dziennikarzy z Polski i z zagranicy.

Według zarządu Portów Lotniczych Mazury-Szczytno, spółka, która od lat przeżywała poważne problemy finansowe, teraz zaczyna wychodzić na prostą. Dwuletnie postępowanie upadłościowe zakończyło się w sierpniu 2005 roku podpisaniem układu z wierzycielami. Zadłużenie spółki wynosiło 3,1 mln zł. Według porozumienia zadłużenie zostało zredukowane o 40 proc. zaś pozostała część długu zostanie spłacona w ciągu trzech lat.

Największym wierzycielem spółki, na kwotę 1 mln zł, jest jej udziałowiec - przedsiębiorstwo państwowe Polskie Porty Lotnicze (PPL), który za zadłużenie spółki ma przejąć kolejne udziały w spółce.

Spółka Porty Lotnicze Mazury-Szczytno sp. z o.o., która powstała w 1996 roku, by zarządzać lotniskiem w Szymanach, ma 29 udziałowców. Najwięksi z nich to: PPL (32 proc.), samorząd województwa warmińsko-mazurskiego (23 proc.), firma Energopol Trade (21 proc.) i miasto Szczytno (15 proc. ). Pozostali, to drobni inwestorzy i osoby fizyczne.

Działalność lotniskowa jest prowadzona na bazie lotniska wojskowego w Szymanach, które zostało udostępnione dla potrzeb krajowego i międzynarodowego lotnictwa cywilnego. Grunt, na którym ulokowane jest lotnisko, jest własnością Skarbu Państwa, zarządza nim Ministerstwo Obrony Narodowej, a obecnie znajduje się w użyczeniu Agencji Mienia Wojskowego.

poniedziałek, 23 stycznia 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy