Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Protest przeciwko zamiarom budowy nowego portu pod Olsztynem

Szanowni Państwo,

Apeluję o ponowne rozważenie problemu: budowa nowego portu lotniczego pod Olsztynem (szacuję koszt tej inwestycji na ok. 260 mln PLN) czy rozwój portu lotniczego w Szymanach. Moim zdaniem fakty ekonomiczne zdecydowanie przemawiają za rozwojem portu lotniczego w Szymanach, przynajmniej w okresie najbliższych paru lat. Uważam że plany budowy od podstaw nowego portu, choć ambitne, są nierealne ekonomiczne w obecnej sytuacji gospodarczej kraju.

Mimo odległości portu w Szymanach od Olsztyna (56 km) możliwe jest wprowadzenie w tej relacji tzw. airport linku (opis idei i zastosowania airport linków w Europie w dziale: "Skomunikowanie"), wykorzystując dostępne autobusy szynowe oraz istniejącą infrastrukturę kolejową dochodzącą w pobliże portu. Aby skomunikować port z Olsztynem wystarczy wprowadzić w tej relacji autobus szynowy którego czas przejazdu wyniósłby przy obecnym stanie infrastruktury od 47 do 50 minut. Poprawa stanu infrastruktury kolejowej na tej trasie spowoduje, że czas podróży z portu lotniczego w Szymanach do Olsztyna wyniesie 30- 35 minut, wobec czego budowa nowego portu lotniczego winna zostać rozważona szczególnie wnikliwie. W mojej ocenie budowa nowego portu nie jest konieczna by rozwiązać problemy komunikacyjne tego regionu. Wystarczy dążyć do optymalnego wykorzystania dostępnej infrastruktury, co w mojej ocenie nie nastręcza większych problemów i pozwala zaoszczędzić dziesiątki milionów PLN.  

Podaję też Państwu link do nieodległego od Olsztyna portu lotniczego w Pałądze (lit. Palanga) na Litwie, gdzie tamtejszy port, mimo że ulokowany nieco z dala od Kłajpedy (maisto wielkości Olsztyna), oferuje wiele połączeń w Basenie Morza Bałtyckiego i pozwala turystom odkrywać uroki zachodniej Litwy. Przykład Pałągi pokazuje że można oprzeć się na turystyce i pasażerom regionu by rozwinąć dany port lotniczy:

http://www.palanga-airport.lt/en/

Pozdrawiam,

Adam Fularz

Institute for Transport Studies, Leeds UK

poniedziałek, 23 stycznia 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy