Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Ryanair będzie latał z Mazur?

Jak pisze Gazeta Prawna lotnisko w Szymanach koło Szczytna, z którego rzekomo miała korzystać CIA podczas transportu więźniów al Kaidy, wzbudziło zainteresowanie największego taniego przewoźnika w Europie, irlandzkich linii Ryanair.

Na razie firma rozkręca połączenia z łódzkiego Lublinka, który może stać się bazą linii. Konkurenci, zwłaszcza WizzAir, nie dają za wygraną i też uruchamiają nowe trasy. Lotnisko w Szymanach koło Szczytna uchodziło dotychczas za kopciuszka naszych portów. Wkrótce może stać się ważnym graczem w sieci europejskich połączeń z Polski. Szymany mają dobrą infrastrukturę, ale dotychczas słabo je wykorzystywano w regionie warmińsko-mazurskim.

- Zastanawiamy się nad włączeniem portu do naszej sieci. Chodzi nie tylko o atrakcyjne tereny turystyczne. Pamiętajmy, że o ile otwarcie jakiegoś portu ożywia okolicę w promieniu 50 km, o tyle w przypadku Ryanair ten promień powiększa się do 100 km, czyli swym zasięgiem obejmie również Kaliningrad, bardzo dynamicznie rozwijający się region Rosji - mówi Tomasz Kułakowski, dyr. sprzedaży i marketingu na Europę Środkową w Ryanair.

Na razie przewoźnik rozkręca loty z Lublinka pod Łodzią.

- Gdy otwieraliśmy pierwsze połączenie z Londynem 30 października, to samolot przyszło powitać kilka tysięcy osób - mówi T. Kułakowski.

Do końca listopada samoloty latające na tej trasie mają już wykupione 92-95 proc. miejsc, a w grudniu obłożenie przekroczyło 60 proc. Nieźle też sprzedają się bilety do Nottingham (połączenie rusza 9 lutego 2006 r.).

W Łodzi może być wkrótce uruchomiona baza Ryanair. Zapewni pracę kilkudziesięciu osobom, w tym kilkunastu mechanikom. Lotnisko bazowe to także miejsce, z którego przewoźnicy chętnie uruchamiają nowe połączenia w różnych kierunkach.

Konkurenci z innych tanich linii nie dają jednak za wygraną. Także uruchamiają nowe połączenia. WizzAir np. wszedł już do Wrocławia, skąd będzie latać od 1 marca 5 razy w tygodniu do Dortmundu (firma jest już m.in. obecna w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu).

- Za kilka lat w Europie zostanie 3 do 5 tanich przewoźników. Nadchodzące lata będą więc okresem silnej konsolidacji. WizzAir skupia się na rozwijaniu działalności w regionie, w Polsce, na Węgrzech, w Bułgarii i zapewne jeszcze dwóch krajach - mówi Jozsef Varadi, prezes WizzAir.

Jego zdaniem w Polsce docelowo karty będą rozdawać tylko dwie tanie linie, które będą kontrolować 80 proc. rynku tanich przelotów.


źródło - Gazeta Prawna 2005-11-09

poniedziałek, 23 stycznia 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy

  • Szybką koleją na lotnisko

    Włosi zbudują nam szybkie tory do Szyman 2011-07-08 20:25:47 W 2013 roku powinniśmy już pojechać zmodernizowaną linią kolejową z Olsztyna do Szczytna i dalej do

  • Linia kolejowa Olsztyn-Szczytno-Szymany bedzie odnowiona

    Linia kolejowa Olsztyn-Szczytno-Szymany bedzie odnowiona 2011-07-06 21:45:34 (ost. akt: 2011-07-07 13:28:16) Niedługo z Olsztyna na lotnisko w Szymanach będzie

  • Czy Ryanair doleci na Mazury?

    foto wg besserfliegen.de Tanie linie lotnicze Ryanair zastanawiają się nad włączeniem portu lotniczego Szczytno-Szymany do swojej siatki połączeń. Ryanair zain