Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Samorząd warmińsko-mazurski chce szybkiego uregulowania statusu lotniska w Szymanach

Polska Agencja Prasowa, 30.XII.2005

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego uważa, że należy pilnie uregulować status prawny lotniska w Szymanach koło Szczytna, aby możliwe było inwestowanie w jego infrastrukturę.

W stanowisku przyjętym w czwartek przez sejmik warmińsko-mazurski radni napisali, że niezbędne jest przede wszystkim przejęcie na własność lotniska przez Agencję Mienia Wojskowego lub przez samorząd województwa, zgodnie ze złożonym wnioskiem do ministra skarbu. Zdaniem radnych, umożliwi to inwestowanie w infrastrukturę, pozwalając na sprawne funkcjonowanie lotniska z zaangażowaniem środków własnych oraz funduszy unijnych.

Tomasz Maria Starowieyski, prezes spółki Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, zarządzającej lotniskiem w Szymanach, poinformował w czwartek PAP, że lotnisko należy do Skarbu Państwa. W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej lotniskiem zarządza Agencja Mienia Wojskowego.

Umowę na wieloletnią dzierżawę lotniska w styczniu ma podpisać z Agencją spółka Porty Lotnicze Mazury-Szczytno. Według Starowieyskiego, trwają negocjacje na temat opłaty za dzierżawę.

Starowieyski podkreślił, że potrzeba kwoty 1,5 mln zł, aby dotychczasowe wojskowe lotnisko w Szymanach, które na początku grudnia wpisane zostało do rejestru lotnisk cywilnych, mogło zacząć działać jako lotnisko regionalne, przyjmujące pasażerów z kraju i zagranicy. Powiedział, że należy wyremontować infrastrukturę - m.in. odnowić betonowy pas startowy, przeprowadzić przegląd urządzeń służących do odpraw bagaży i pasażerów oraz przegląd sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Spółka Porty Lotnicze Mazury-Szczytno sp. z o.o., która powstała w 1996 r., ma 29 udziałowców. Najwięksi z nich to Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Porty Lotnicze PPL (ma 32 proc. udziałów), samorząd województwa warmińsko-mazurskiego (23 proc.), firma Energopol Trade (21 proc.) i miasto Szczytno (15 proc.). Pozostali to drobni inwestorzy i osoby fizyczne.

O lotnisku w Szymanach stało się głośno po ujawnieniu przez media, że lądowały tam samoloty, których dysponentami była amerykańska CIA.

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 23 stycznia 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy