Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Dwa miliony odlecą z pasa?

[16.02.2006, GO] Dwa miliony złotych na rozwój lotniska w Szymanach mogą przejść nam bokiem, żeby nie powiedzieć odlecieć sprzed nosa. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła poprawkę Senatu, by w tym roku przeznaczyć z budżetu państwa dwumilionową dotację na wsparcie portu lotniczego Olsztyn-Szymany.

Jeszcze nie wszystko stracone - nie załamuje rąk Jerzy Szmit, senator, PiS, autor poprawki, dzięki której Senat podczas omawiania budżetu na 2006 rok, przeznaczył 2 mln zł na modernizację lotniska. - Zwieramy szeregi, by w piątek podczas głosowania nad budżetem w Sejmie obronić tę poprawkę.
A gra - jak przekonuje senator Szmit - jest warta świeczki, bo dzięki tej dotacji można by przywrócić komunikację lotniczą w Szymanach, m.in. wyremontować pas startowy.

Dotacji dla Szyman nie było pierwotnie w wersji budżetu, która trafiła do Senatu. Po zgłoszeniu poprawki przez Jerzego Szmita, senatorzy zdecydowali się jednak okroić o 2 mln zł dotację na budowę obwodnicy w Lubińcu w województwie śląskim i przeznaczyć te pieniądze na Szymany. Z puli na inwestycję w Lubińcu senatorzy zabrali jeszcze 3 mln zł, przeznaczając 2 mln zł na Fundusz Kościelny i 1 mln zł na rewitalizację zabytków Przemyśla.
Przedwczoraj jednak Komisja Finansów Publicznych, która głosowała nad senackimi poprawkami, jednym głosem odrzuciła poprawkę w sprawie dotacji dla Szyman. 2 mln zł ponownie mają trafić na budowę obwodnicy w Lublińcu.

Dlaczego sprawa dotacji dla Szyman przepadła? - W komisji finansów zasiada wielu posłów ze Śląska, głosowali zgodnie, za pieniędzmi dla Lublińca - tłumaczy Renata Rochnowska z Samoobrony, wiceszefowa Komisji Finansów Publicznych, mieszkająca pod Nowym Miastem Lubawskim. - Padały argumenty, że przyszłość portu w Szymanach jest niepewna, że brak jest decyzji UE w sprawie lokalizacji portu, że tak do końca nie wiadomo, kto jest właścicielem lotniska. Niestety, nie udało się przekonać posłów, że port w Szymanach ma strategiczne znaczenie dla ruchu lotniczego w regionie.
- Jednak rozmawiamy ze wszystkimi, szukając poparcia dla tej poprawki - zapewnia posłanka Samoobrony.
-Tu trzeba lobbingu - nie wątpi Stanisław Gorczyca, poseł PO. - Robimy wszystko, by obronić poprawkę.
Andrzej Mielnicki

wg http://www.wm.pl/index.php?ct=szczytno&id=825295

czwartek, 23 lutego 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy