Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Kupią Szymany?

2006-03-27

Firma Energopol Trade przedstawiła spółce Port Lotniczy “Mazury-Szczytno” propozycję jej dofinansowania i chęć kupienia lotniska w Szczytnie od Agencji Mienia Wojskowego.


Energopol Trade należący w 60% do grupy kapitałowej Multico, jest trzecim co do wielkości zainwestowanego kapitału udziałowcem PL “Mazury-Szczytno”. Na zgromadzeniu udziałówców PL “Mazury-Szczytno” Energopol zaproponował przedstawienie Agencji Mienia Wojskowego propozycji kupna lotniska. Chodzi o 350 hektarów, które mogą kosztować nawet kilkadziesiat milionów. Teren jest wpisany w wojskowym rejestrze jako »teren niueżyteczny dla wojska« z przeznaczeniem na lotnisko cywilne.

Energopol, w przypadku pomyślnych rozmów z AMW, chce także zapłacić zaległe opłaty za korzystanie z lotniska.

Prezes PL “Mazury-Szczytno” Tomasz Maria Starowieyski uważa, że deyczja Energopol Trade to dowód na to, że inwestorzy myślą poważnie o stworzeniu w Szymanach cywilnego portu lotniczego z prawdziwego zdarzenia. Jeśli rozmowy z Agencją Mienia Wojskowgo wypadną pomyślnie i nasze pomysły zaakceptuje walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki to następnym krokiem będą działania, mające na celu albo wykupienie lotniska albo chociaż podpisanie umowy na jego wieczyste użytkowanie. Będziemy inwestować, ale pod warunkiem, że nikt nam tych inwestcji później nie zabierze - dodaje prezes spłki Port Lotniczy “Mazury-Szczytno”.

Lotniskiem w Szymanach zainteresowani są też politycy Prawa i Sprawiedliwości. Chcą przeznaczyć 5,5 mld złotych w latach 2007-2013 z narodowego planu rozwoju na rozbudowę infrastruktury wokół lotniska. Planują przekształcenie w trasę ekspresową drogi nr 16 na odcinku od Iławy do Ełku, łączącej się, na planowanej przez radnych południowej obwodnicy Olsztyna, ze zmodernizowaną drogą nr 53 mającą kierować do lotniska w Szymanach. W ten sposób droga z Olsztyna do lotniska zajmowałaby ok. 40 minut i miałaby służyć nie tylko mieszkańcom Olsztyna. Jak stwierdza sekretarz rady powiatu olsztyńskiego Tadeusz Plawgo: „Według wyliczeń, zainteresowanych korzystaniem z portu może być 1,5 mln. osób mieszkających w promieniu 100 km od Szyman, także mieszkańcy rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.”

 

Gazeta Wyborcza, PAP

środa, 29 marca 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy