Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Odebrać Szymany wojsku

wg gazeta.pl, Rafał Płoski 01-03-2006, ostatnia aktualizacja 28-02-2006 20:26

Czy w uruchomieniu lotniska w Szymanach, na którym od czterech lat zamiast dźwięku startujących samolotów, słychać tylko hulający wiatr, pomoże premier Kazimierz Marcinkiewicz? Zabiega o to sejmik województwa.

Uruchomienie połączeń lotniczych w Szymanach blokuje nieuregulowana sprawa własności lotniska. Radni sejmiku wojewódzkiego debatowali nad tym wczoraj prawie trzy godziny. - Lotnisko należy do skarbu państwa, podlega Ministerstwu Obrony Narodowej, które teraz przekazuje je jako zbędne armii Agencji Mienia Wojskowego - tłumaczył radnym Janusz Cichoń, członek zarządu województwa.

Dzierżawa lotniska od agencji to strata dla Warmii i Mazur. Spółka, która zarządza lotniskiem, musiałaby za nią płacić 250 tys. zł rocznie. W spółce jednym z ważniejszych udziałowców jest samorząd województwa...

- Trzeba zablokować ten proces i zabiegać, by przejął je na własność samorząd województwa - przekonywał Cichoń. - Dotychczasowe próby negocjacji kończyły się klapą.

AMW ma przejąć lotnisko do czerwca. - Najlepiej, by decyzję podjął premier, bo ani MON, ani minister skarbu nie chcą dać nam tego lotniska - mówił Cichoń. - Jeśli lotnisko będzie należało do samorządu województwa, to możliwe będzie uruchomienie połączeń.

Radni jednogłośnie opowiedzieli się za skierowaniem do premiera apelu o pomoc w przejęciu lotniska przez samorząd. Jeśli odniesie skutek, to, jak planują władze spółki, pierwsze loty czarterowe mogłyby odbyć się jeszcze tego lata, a rejsowe w 2007 roku.
środa, 01 marca 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy