Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Porozumieli się co do własności portu?

Szansa dla Szyman.

 

Port lotniczy w Szymanach przestanie straszyć pustką. W środę Agencja Mienia Wojskowego i Urząd Marszałkowski w Olsztynie dogadały się w kwestii własności lotniska.

 

Od kilku lat lotnisko w Szymanach pod Szczytnem popadało w ruinę. Pracownicy byli zwalniani lub sami uciekali. Spółka PPL Mazury w Szymanach ledwie uniknęła plajty.

W środę w Olsztynie spotkali się Krzysztof Bucholski, zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego i Janusz Cichoń, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

 

- Mamy plan udostępnienia lotniska. Nie chcę mówić o terminach, ale na pewno stanie się to w ciągu kilku miesięcy - wyjaśnił prezes Bucholski.

Agencja wyceni lotnisko z całą infrastrukturą, a więc będzie wiadomo, ile pieniędzy będzie musiał wyłożyć Urząd Marszałkowski na wieczyste użytkowanie. Maksymalnie może być to 15 procent wartości Szyman.

- I podpisujemy umowę, która nam nie zamyka drogi do przejęcia go na własność - mówi Janusz Cichoń.

Prezes Bucholski nie wykluczył, że zmieni się ustawa o AMW i dojdzie do komunalizacji powojskowego lotniska.

 

 

Zanim dojdzie do podpisania umowy, Agencja musi złożyć w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o przyznanie jej dwóch milionów złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu województwa i przepadną, jeśli nie zostaną wykorzystane w tym roku. Przypomnijmy, że wniosek o pieniądze złożyły władze spółki Porty Lotnicze Mazury w Szymanach, ale urzędnicy z samorządu województwa tłumaczyli, że społecznych pieniędzy nie można przekazać instytucji, która nie jest właścicielem terenu. Prezes PPL Mazury w Szymanach dowiedział się od nas, że impas w rozmowach został przełamany.

- Nareszcie dobra informacja. Możemy ruszać w każdej chwili - prezes Jarosław Jurczenko aż podskoczył z radości. - Mam nadzieję, że Agencja uzgodni z nami, co będziemy za te pieniądze robić.

wg

GAZETA OLSZTYŃSKA 16-08-2006

środa, 11 października 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy