Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Będzie port?

We wtorek spółka zarządzająca lotniskiem pod Szczytnem podpisze 5-letnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego. Otworzy to jej drogę do wykorzystania pieniędzy obiecanych przez rząd i samorząd województwa. - Jeżeli tylko otrzymamy taką umowę, rozpoczniemy wszystkie procedury związane z przekazaniem miliona złotych - deklaruje Bożena Wrzeszcz-Zwada, wicemarszałek województwa.

- Wcześniej nie mogliśmy nic zrobić, bo spółka nie miała żadnych praw do lotniska. - Negocjacje były dość trudne i stąd trwały tak długo - tak Jarosław Jurczenko, prezes spółki Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, tłumaczy długotrwały impas w rozmowach z Agencją Mienia Wojskowego.

Dyrektor Agencji w Olsztynie Mieczysław Mrówczyński, nie chciał powiedzieć, co takiego się stało, że AMW nagle zmieniła zdanie i zgodziła się wydzierżawić Szymany. Odesłał nas do rzecznika prasowego w centrali. Z nim jednak nie udało nam się porozmawiać. Z pewnością jednak dowiemy się tego przy dzisiejszym podpisaniu umowy.

Porty Lotnicze Mazury-Szczytno mają też szanse na pieniądze zatwierdzone przez Sejm - 2 mln zł. I w tym przypadku wymogiem jest rozstrzygnięcie przetargów jeszcze w tym roku. - Jestem przekonany, że zdążymy zagospodarować te pieniądze - zapewnia Jarosław Jurczenko. - Te środki to szansa na szybkie przywrócenie ruchu lotniczego - dodaje prezes.

Sytuacja wokół Szyman zmienia się, jak w kalejdoskopie. Jeszcze kilka tygodni temu marszałek województwa chciał postawić spółkę zarządzającą lotniskiem w stan upadłości. Nie zgodził się na to główny udziałowiec - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie.

Dyrektor Portów przekonuje, że Szymany są najlepszym miejscem dla regionalnego lotniska na Warmii i Mazurach. - Szymany mają niezbędną infrastrukturę i wyposażenie - mówi dyrektor Remigiusz Kobielski. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy region ma czas, aby budować lotnisko od podstaw? Moim zdaniem, nie ma. Tu lotnisko potrzebne jest od zaraz. A to w Szymanach można uruchomić w każdej chwili.

wg GAZETA OLSZTYŃSKA 2006-10-30

środa, 01 listopada 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy