Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Radni Olsztynka zgodzili się na budowę regionalnego lotniska

dodano: 2006.10.27

Radni Olsztynka (warmińsko-mazurskie) zgodzili się na budowę portu lotniczego niedaleko planowanego węzła komunikacyjnego dróg krajowych nr 51 do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego oraz nr 7 Gdańsk-Warszawa.

Budowa lotniska regionalnego w gminie Olsztynek ma kosztować od
250 do 300 mln euro. Radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest w nich zapis o
przeznaczeniu terenu pod budowę portu lotniczego w Wilkowie.

Miejsce pod przyszłą lokalizację lotniska to powierzchnia około 300 ha między miejscowościami Wilkowo i Sudwa. W ich pobliżu, w najbliższych latach budowany będzie duży węzeł komunikacyjny najważniejszych dróg regionu "siódemki" z Gdańska do Warszawy oraz 51 do największego przejścia drogowego na polsko-rosyjskiej granicy, w Bezledach. Olsztyn znajduje się w odległości 22 km.

Jak zapewniają pomysłodawcy, teren o długości 3,5 km jest równiną i pozwoli na budowę betonowego pasa startowego o długości 3,3 km. Nie będą więc w grę wchodzić koszty niwelacji nierówności.

Lotnisko regionalne koło Olsztynka może być alternatywą dla lotniska w Szymanach. Do tej pory na lotnisku w Szymanach nie jest prowadzona żadna działalność lotniskowa. Na Warmii i Mazurach nie ma lotniska regionalnego z prawdziwego zdarzenia, na którym mogłyby startować i lądować samoloty
pasażerskie.

(pap)
czwartek, 02 listopada 2006, lubuskielotnisko

Polecane wpisy