Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Lotnisko w Szymanach - w pogoni za uciekającymi milionami

Tomasz Kurs, gazeta.pl
2006-11-01, ostatnia aktualizacja 2006-11-01 19:27


Spółka Porty Lotnicze Szymany-Szczytno podpisała z Agencją Mienia Wojskowego umowę na pięcioletnią dzierżawę pasa startowego. - Teraz czeka nas wyścig z czasem o wykorzystanie przyznanych na inwestycję pieniędzy - mówi Jarosław Jurczenko, prezes spółki.


Podpisana we wtorek umowa daje jeszcze szansę na wykorzystanie dwóch milionów złotych z rezerwy budżetowej (tę kwotę dodano do kontraktu wojewódzkiego), które wywalczyli w tym roku na uruchomienie lotniska pod Szczytnem nasi parlamentarzyści. - Teraz nie powinno być już formalnych przeszkód, by nasza spółka wykorzystała te pieniądze. Pozostaje jeszcze wyścig z czasem, by zdążyć z uruchomieniem przetargów i rozliczeniem inwestycji - mówi Jarosław Jurczenko, prezes Portów Lotniczych Szymany-Szczytno.

Jurczenko chce przeznaczyć dotację na ochronę obiektu i uruchomienie przejścia granicznego. Inwestycję trzeba rozliczyć do końca tego roku. - Nie dopuszczam do siebie myśli, że te dwa miliony przepadną - dodaje Jurczenko. Prezes zapowiada, że ruch lotniczy na niewielką skalę mógłby rozpocząć się już w pierwszych miesiącach 2007 roku.

Zarząd województwa, który zdecyduje o przydziale dwóch milionów lotnisku, zapowiada, że rozpatrzy wniosek spółki. - Teoretycznie jest szansa na wydanie tych pieniędzy, jednak pozostają jeszcze procedury przetargowe [trwają ok. 6 tygodni - red.]. Jeśli uda się dotrzymać terminów, to dosłownie na styk - mówi Bożena Wrzeszcz-Zwada z zarządu województwa.

- Według mnie jest bardzo niewielka nadzieja, że te dwa miliony uda nam się spożytkować, bo AMW za długo przymierzała się do podpisania tej umowy - dodaje Janusz Cichoń z zarządu województwa.

Jaka jest szansa na to, że lotnisko w Szymanach dostanie dodatkowy milion złotych, który zapisali w tegorocznym budżecie radni wojewódzcy? - To będzie zależało od tego, czy pozostali udziałowcy także podwyższą swoje udziały. Na razie są to tylko zapowiedzi - wyjaśnia Cichoń.

Prezes Jurczenko jest jednak pewny, że Energopol przekaże milion złotych, a Polskie Porty Lotnicze zgodzą się zmienić wierzytelności spółki na udziały. - Wkrótce zwołam wolne zgromadzenie udziałowców w tej sprawie - zapowiada.

Jurczenko dodaje, że umowa otwiera lotnisku w Szymanach drogę do sięgnięcia 50 mln euro zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym na regionalny port lotniczy. - Inne rozwiązania, o których ostatnio wiele się mówi, są zupełnie nierealne - twierdzi.

Na razie sprawa lokalizacji dużego lotniska regionalnego nie jest jednak przesądzona. - Szymany to jedyna obecnie możliwość na szybkie otwarcie połączeń lotniczych. Jednak są tu duże ograniczenia, jeśli chodzi o rozbudowę lotniska, związane z brakiem planu zagospodarowania i sąsiedztwem chronionych terenów Natura 2000. Brak też infrastruktury drogowej - mówi Cichoń.

Alternatywą dla Szyman jest budowa lotniska niedaleko Wilkowa pod Olsztynkiem. - Dla obydwu miejsc trzeba stworzyć studium wykonalności i wtedy dopiero podjąć decyzję - mówi Cichoń.

poniedziałek, 22 stycznia 2007, lubuskielotnisko

Polecane wpisy