Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Stracili pieniądze

Nie będą wykorzystane 2 mln zł, które na lotnisko w Szymanach wywalczyli nasi parlamentarzyści. - Nie przekażemy pieniędzy, bo spółka Porty Lotnicze Szymany-Szczytno źle przygotowała przetargi - powiedział Jacek Protas, marszałek województwa. 

O swojej decyzji marszałek poinformował wczoraj na konferencji, którą zwołał wspólnie z wojewodą Adamem Supłem. Według prawników urzędu marszałkowskiego przy przetargu popełniono na tyle istotne błędy, że pieniądze i tak trzeba byłoby zwrócić. - Celowo podzielono przetarg na pięć mniejszych transz, by uniknąć trybu unijnego, nakazującego m.in. wydłużenie terminów zamówienia. Oferty przedstawione przez dostawców były mało precyzyjne, natomiast w samym zamówieniu wyszczególniono nawet producenta danego urządzenia, zamiast określić tylko parametry, a tego robić nie wolno - wyjaśnia Bogdan Antymowicz, dyrektor biura zamówień publicznych w urzędzie marszałkowskim.

Samorząd nie przekazał też 100 tys. zł, które miał dołożyć do kontraktu wojewódzkiego, w ramach którego zarezerwowane zostały pieniądze. Najbardziej zaskoczony wczorajszymi informacjami jest Jarosław Jurczenko, prezes Portów Lotniczych Szymany-Szczytno. - Nikt nie wspominał wcześniej o takich problemach, a na każdym etapie przygotowywania przetargów urząd marszałkowski miał przecież wgląd w dokumenty. Dlaczego wcześniej nikt nie wytknął nam tych braków? - pyta Jurczenko. Według prezesa przetarg przeprowadzony był zgodnie z prawem. - Nikt przetargu nie oprotestował i nie zgłaszał zastrzeżeń - mówi.

Jurczenko ma też zastrzeżenia do kontroli, przeprowadzonej przez urzędników w Szymanach: - 21 grudnia przyjechali na kilka godzin i nie skopiowali nawet dokumentów. Nie zostawili też żadnego protokołu ani pisemnych uwag - relacjonuje Jurczenko Decyzją marszałka zawiedziony jest też Jerzy Szmit, senator PiS, jeden z inicjatorów batalii o dodatkowe pieniądze na lotnisko. - W różnych miejscach można szukać winnych, jednak to poprzedni zarząd był nieudolny i choć wiedział, że są pieniądze, to nie potrafił ich wykorzystać. Najgorzej jednak, że ten przykład będzie wisiał nad nami, zawsze gdy w Warszawie będziemy walczyli o pieniądze dla regionu.

W Szymanach zgodnie z podpisanymi już umowami zainstalowano bramki do kontroli pasażerów, urządzenia do monitoringu, nowe systemy łączności. Pieniędzy na te zakupy jednak nie będzie. Czy w związku z tym urządzenia zostaną zdemontowane? - Tę decyzję pozostawiamy zarządowi województwa, który zdecydował o nieprzekazywaniu nam pieniędzy - mówi Jurczenko. Nie wiadomo, jaki wpływ będzie miała ta decyzja na sytuację w spółce. - Są możliwe różne rozwiązania, z upadłością włącznie - wyjaśnia Protas.

Być może decyzje zapadną podczas walnego zgromadzenia udziałowców, które planowane jest na 12 stycznia. Brak dofinansowania nie przesądza jeszcze losu Szyman jako regionalnego portu lotniczego. Marszałek zapowiedział wczoraj, że powstanie profesjonalna analiza, gdzie takie lotnisko powinno powstać. - Dopiero na jej podstawie zdecydujemy, gdzie trafi 50 mln euro przewidziane do 2013 roku na taką inwestycję - mówi Jacek Protas. Współfinansowanie tego dokumentu zapowiedziały już samorząd miasta Olsztyna oraz powiat olsztyński.  

wg gazeta.pl, 2007-01-03 

poniedziałek, 22 stycznia 2007, lubuskielotnisko

Polecane wpisy