Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Unia: możecie mieć tylko jedno lotnisko

mark, tk 2007-06-03, ostatnia aktualizacja 2007-06-03 21:54


 Urząd Marszałkowski chce za pieniądze unijne wybudować cztery lotniska. Unia zgadza się tylko na jedno.

Podczas rozmów z władzami województwa negocjatorzy z Unii Europejskiej zgłosili zastrzeżenia do planów budowy za unijne pieniądze sieci portów lotniczych w regionie. Samorząd Warmii i Mazur zapisał na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym 50 mln euro. Według planów naszych urzędników do 2013 roku w woj. warmińsko-mazurskim miałby powstać jeden port lotniczy, który obsługiwałby loty międzynarodowe. Jacek Protas, marszałek województwa chce, by były to Szymany. Ale urzędnicy chcą jeszcze wybudować trzy małe porty w Olsztynie, Elblągu i Kętrzynie dla niewielkich samolotów turystycznych. Unia woli, by cała kwota poszła na jeden port, bo województwo nie będzie w stanie utrzymać czterech lotnisk. - Negocjatorzy twierdzą, że samorządy jeśli chcą mogą je wybudować, ale za własne pieniądze - mówi Jacek Protas.

Marszałek zapewnia, że jego urzędnicy będą starali się przekonać Unię, że Warmia i Mazury potrzebują więcej niż jednego lotniska. Tymczasem powiat olsztyński i część parlamentarzystów podjęła działania, by lotnisko postało w Wilkowie koło Olsztynka. Wkrótce ma zostać opracowany plan zagospodarowania terenu pod nowy port lotniczy.


Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

poniedziałek, 11 czerwca 2007, lubuskielotnisko

Polecane wpisy

Komentarze
2007/07/07 19:04:51
Mi tam nie zalezy na 4 lotniskach. Mysle ze Szymany wystarcza i powinny byc priorytetem. W Polsce nie lata chyba az tak duzo samolotow prywatnych zeby daly dochod dla pozostalych, malych, lotnisk. Jesli jednak biznesmeni ich potrzebuja to niech sami wyloza kase, bo przecietny mieszkaniec regionu i tak nie bedzie z nich korzystal. Przy okazji dziekuje autorowi strony ze ja prowadzi! Bede tu czasami zagladal w poszukiwaniu najswiezszych wiadomosci, poniewaz zalezy mi na jak najszybszym otwarciu Szyman na polaczenia miedzynarodowe. Sam mieszkam z Dublinie i nie usmiecha mi sie dojezdzanie 200km z Wawy czy Gdanska. W Irlandii gdziekolwiek by sie nie mieszkalo, to do lotniska jest moze max 100 km.