Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Port lotniczy Szymany wciąż daleko w lesie

 2007-07-29 18:11

 

Władze województwa marzą, by pierwszy samolot wylądował na tamtejszym lotnisku w 2008 r., znalazły nawet inwestora, które chce wyłożyć pieniądze, by te plany zrealizować. Dlaczego mimo to przyszłość portu jest tak mglista?

Jeszcze w sierpniu na sesji sejmiku wojewódzkiego radni wojewódzcy mają podjąć uchwałę o przekazaniu części udziałów w spółce Mazury-Szczytno, która zarządza lotniskiem w Szymanach, spółce z Warszawy. Jej właścicielem jest mieszkaniec Izraela. Spółka znana jest z inwestycji na giełdach, m.in. w Amsterdamie, w Polsce zajmuje się obrotem nieruchomości. - Wybraliśmy ją po wielomiesięcznych poszukiwaniach, jest wiarygodna - mówi Jacek Protas, marszałek województwa.

 

Na samym początku firma ma dokapitalizować spółkę Mazury-Szczytno, a później zająć się realizacją inwestycji wartej 74 mln euro. Urząd marszałkowski chce, by połowa tej kwoty pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego, resztę miałby wyłożyć prywatny inwestor. To, zdaniem marszałka, pozwoliłoby:

** przedłużyć i wyremontować pas startowy o 600 m (dziś ma 2 tys. m),

** wybudować terminal pasażerski,

** a wokół lotniska hotele i restauracje.

Marszałek planuje też wyremontować linię kolejową łączącą Szymany z Olsztynem i drogę krajową Olsztyn-Szczytno. Marszałek liczy, że te inwestycje uda się zrealizować w tempie ekspresowym - jej koniec jest przewidziany w 2011 r. - Ale pierwszy samolot w Szymanach wyląduje już w 2008 r. - mówi Jacek Protas.

 

Ale inwestycja może się opóźnić, i to nie o rok, ale o lata. Dlaczego? Szymany leżą na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i są w chronionej strefie Natura 2000. Procedura wyłączenia gruntów z ewidencji terenów chronionych nie posunęła się jeszcze ani o krok. A samo wyłącznie może potrwać kilka miesięcy.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2004 r., lotnisko w Szymanach zaliczane jest do portów lotniczych mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Realizacja inwestycji w tym miejscu musi być poprzedzona gruntownymi badaniami. Trzeba opracować raport oddziaływania lotniska na środowisko. - Według mnie ta inwestycja może mieć wpływ na całą Puszczę Napiwodzko-Ramucką - zastrzega od razu Maria Mellin, wojewódzki konserwator przyrody. Dla przykładu przygotowanie takiego raportu dla oczyszczalni ścieków w Olsztynie zajęło rok. - Żeby przeprowadzić badania przyrodnicze przed rozbudową portu potrzebne są informacje o tym, jakie samoloty i ile ich będzie lądowało w Szymanach - mówi znający procedury Marian Szymkiewicz, ornitolog i kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie.

 

Te dane powinny znaleźć się w innym dokumencie, oceniającym inwestycję pod względem ekonomicznym. To w nim znajdą się odpowiedzi na pytania: ile samolotów będzie lądowało w Szymanach oraz jaka liczba pasażerów będzie obsługiwana w tamtejszym terminalu. Urzędnicy tego dokumentu jeszcze nie przygotowali - zajmie to od kilku do kilkunastu miesięcy.

 

Gdy wszystko będzie gotowe, będzie musiało jeszcze powstać tzw. studium wykonalności poprzedzające wszystkie inwestycje. Dopiero to pozwoli ubiegać się o pieniądze unijne na rozbudowę Szyman.

 

Jak samorząd województwa zamierza z tym wszystkim zdążyć do 2011 r.? Zapytaliśmy o to w gabinecie marszałka, ale w piątek nie dostaliśmy odpowiedzi.

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

poniedziałek, 30 lipca 2007, lubuskielotnisko

Polecane wpisy