Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Do władz woj.warmińsko-mazurskiego: o większą prędkość airport linku

Szanowni Państwo,


Jako ekonomista transportu domagam się, by w ramach planowanej przebudowy linii kolejowej łączącej Olsztyn z portem lotniczym w Szymanach złagodzono geometrię luków. Kwota 40 milionów euro powinna być wystarczająca by poprawić geometrię tej linii i przystosować ją do wyższych prędkości niż planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe 80 km/h.

Pokonanie 55 km do portu lotniczego z prędkością 120 km/h zajmie ok. 30 minut wliczając zmianę kierunku jazdy w Szczytnie, zaś z prędkością 80 km/h zajmie około 45 minut. Jest to wg mnie czas już nader długi jeśli idzie o prędkość dojazdu do portu lotniczego. Ideą airport links, czyli systemów kolei łączących miasta lotniskami, jest zwykle bardzo konkurencyjny czas przejazdu- dopiero to gwarantuje sukces komercyjny i dla portu lotniczego, i dla samego połączenia. Bardzo często to połączenie obsługiwane jest przez odrębnego przewoźnika wyspecjalizowanego tylko w połączeniu w tej jednej relacji miasto-port lotniczy.

Jeśli środki są zbyt skąpe (wg planu-40 mln euro), w co wątpię, to zalecam przebudowę tylko części linii do prędkości 120 km/h, zaś pozostała część linii byłaby tylko pozbawiona miejscowych ograniczeń prędkości. Efekt w czasie przejazdu byłby wg mnie podobny jak w przypadku przebudowy linii do prędkości 80 km/h, ale za to w przyszłości byłaby możliwość kontynuowania pełnej modernizacji linii. Wydanie owych 40 mln euro tylko na podwyższenie prędkości z 60 do 80 km/h uważam za marnotrawstwo i pójście na „łatwiznę” typowe dla postkomunistycznych nawyków wciąż panujących w niektórych państwowych firmach. Powinni Państwo się temu sprzeciwiać.

środa, 20 sierpnia 2008, lubuskielotnisko

Polecane wpisy