Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Z prasy

Start małego samolotu pasażerskiego symbolicznie zainaugurował funkcjonowanie lotniska w Szymanach. Po 4 latach przygotowań port Szczytno - Szymany ponownie otwarto dla ruchu lotniczego. Na razie dla małych, prywatnych samolotów śmigłowych - wyjaśnia prezes Zarządu Portu Lotniczego Mazury, Bolesław Piechucki.

W przyszłym roku mają się zakończyć prace związane z planem generalnym lotniska. Dokument ma określić ostateczny sposób jego funkcjonowania i plany inwestycyjne. Wtedy będzie wiadomo kiedy w Szymanach mogłyby lądować samoloty regularnych rejsów. Formalne uruchomienie lotniska w Szymanach pozwoli zarządzającej nim spółce ubiegać się o fundusze europejskie na jego rozwój. (IAR)

Posłuchaj: Lotnisko w Szymanach otwarte dla ruchu

Więcej wiadomości z branży Transport i Logistyka

Na zdjęciu: Lot na widoczność (VFR) - start samolotu Let L-410 Turbolet.

PAP/Artur Reszko 

W 2013 roku powinniśmy już pojechać zmodernizowaną linią kolejową z Olsztyna do Szczytna i dalej do Szyman. Linię przebudują Włosi z pomocą polskich firm.

W piątek w Olsztynie szefowie Polskich Linii Kolejowych podpisali z włoską firmą Salcef Costruzioni Edili E Ferroviarie umowę na przebudowę linii Olsztyn — Szczytno — Szymany.

Inwestycja według założeń miała kosztować 188 mln zł, z tego Unia Europejska wykłada prawie trzy czwarte tej kwoty. O kontrakt starało się aż jedenaście firm. PLK wybrały ostatecznie włoską firmę Salcef. Włosi zaoferowali, że zaprojektują i zmodernizują te dwie linie, w sumie 55 kilometrów torów za 115 mln złotych.

— Mają na to dwadzieścia miesięcy od podpisania umowy, a więc w 2013 obie linie powinny być już zrewitalizowane — mówi Jerzy Mietliński, zastępca dyrektora centrum realizacji inwestycji PLK. Dziś z Olsztyna do Szczytna jedzie się około godziny. Po przebudowie trasy czas przejazdu z Olsztyna do Szczytna skróci się do 30-35 min. A z Olsztyna do Szyman mamy dojechać pociągiem w trzy kwadranse.

Według kolejarzy jest to możliwe, bo po modernizacji prędkość na linii Olsztyn — Szczytno wzrośnie do stu na godzinę, a na odcinku ze Szczytna do Szyman nawet do 110 kilometrów na godzinę.
Źródło: Gazeta Olsztyńska

wtorek, 22 listopada 2011, lubuskielotnisko

Polecane wpisy