Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
czwartek, 02 listopada 2006
Radni Olsztynka zgodzili się na budowę regionalnego lotniska

dodano: 2006.10.27

Radni Olsztynka (warmińsko-mazurskie) zgodzili się na budowę portu lotniczego niedaleko planowanego węzła komunikacyjnego dróg krajowych nr 51 do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego oraz nr 7 Gdańsk-Warszawa.

Budowa lotniska regionalnego w gminie Olsztynek ma kosztować od
250 do 300 mln euro. Radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest w nich zapis o
przeznaczeniu terenu pod budowę portu lotniczego w Wilkowie.

Miejsce pod przyszłą lokalizację lotniska to powierzchnia około 300 ha między miejscowościami Wilkowo i Sudwa. W ich pobliżu, w najbliższych latach budowany będzie duży węzeł komunikacyjny najważniejszych dróg regionu "siódemki" z Gdańska do Warszawy oraz 51 do największego przejścia drogowego na polsko-rosyjskiej granicy, w Bezledach. Olsztyn znajduje się w odległości 22 km.

Jak zapewniają pomysłodawcy, teren o długości 3,5 km jest równiną i pozwoli na budowę betonowego pasa startowego o długości 3,3 km. Nie będą więc w grę wchodzić koszty niwelacji nierówności.

Lotnisko regionalne koło Olsztynka może być alternatywą dla lotniska w Szymanach. Do tej pory na lotnisku w Szymanach nie jest prowadzona żadna działalność lotniskowa. Na Warmii i Mazurach nie ma lotniska regionalnego z prawdziwego zdarzenia, na którym mogłyby startować i lądować samoloty
pasażerskie.

(pap)
12:18, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Lotnisko w Szymanach będzie rozbudowywane

dodano: 2006.11.02

Spółka Porty Lotnicze Mazury-Szczytno może legalnie zarządzać lotniskiem w Szymanach. Przedstawiciele spółki podpisali 5-letnią umowę dzierżawy z Agencją Mienia Wojskowego.

Umowa otwiera możliwość wykorzystania pieniędzy obiecanych przez rząd i samorząd województwa. W sumie, spółka może otrzymać 3 miliony złotych. Pieniądze miałyby pójść na przygotowanie projektów rozbudowy lotniska w Szymanach i sprawy związane z bezpieczeństwem.

O lotnisku w Szymanach zrobiło się głośno, gdy w światowych mediach pojawiły się niepotwierdzone informacje o tajnych więzieniach CIA. Na lotnisku w Szymanach miał wylądować specjalny samolot z talibami - więźniami po wojnie w Afganistanie. Według tych samych źródeł w pobliskich Kiejkutach więźniowie ci mieli być przetrzymywani i torturowani.

Eurodeputowani, zajmujący się sprawą domniemanych więzień CIA w Europie Wschodniej, będą na Warmii i Mazurach od 8 do 10 listopada.

(iar)
12:17, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Gazeta Wyborcza: Miliony nam odlatują

 dodano: 2006.10.11

Przez to, że udziałowcy spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno, urząd marszałkowski oraz właściciel terenu lotniska od wielu miesięcy nie mogą się dogadać, cudem będzie, jeśli regionowi nie przepadną 2 mln zł z budżetu państwa na rozwój Szyman.

Wczoraj w Szymanach odbyło się walne zgromadzenie udziałowców spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno. Marszałek województwa Andrzej Ryński chciał zadłużoną spółkę postawić w stan upadłości - twierdzi, że spółka nie ma pieniędzy na pokrywanie długów. 

Gazeta Wyborcza

12:17, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Gazeta Wyborcza: Szymany dla drogowców?

 dodano: 2006.10.10

We wtorek na walnym zgromadzeniu spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno wspólnicy zdecydują, czy spółka przetrwa. - Dość już deklaracji. Jeśli do dzisiaj na jej konto nie wpłyną pieniądze od udziałowców, zgłosimy wniosek o upadłość - mówi marszałek województwa, Andrzej Ryński.

Właścicielem terenu lotniska jest Agencja Mienia Wojskowego. Jeśli spółka upadnie, portem lotniczym chce zarządzać samorząd województwa, który będzie musiał się porozumieć z AMW.

Gazeta Wyborcza
12:16, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 listopada 2006
Będzie port?

We wtorek spółka zarządzająca lotniskiem pod Szczytnem podpisze 5-letnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego. Otworzy to jej drogę do wykorzystania pieniędzy obiecanych przez rząd i samorząd województwa. - Jeżeli tylko otrzymamy taką umowę, rozpoczniemy wszystkie procedury związane z przekazaniem miliona złotych - deklaruje Bożena Wrzeszcz-Zwada, wicemarszałek województwa.

- Wcześniej nie mogliśmy nic zrobić, bo spółka nie miała żadnych praw do lotniska. - Negocjacje były dość trudne i stąd trwały tak długo - tak Jarosław Jurczenko, prezes spółki Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, tłumaczy długotrwały impas w rozmowach z Agencją Mienia Wojskowego.

Dyrektor Agencji w Olsztynie Mieczysław Mrówczyński, nie chciał powiedzieć, co takiego się stało, że AMW nagle zmieniła zdanie i zgodziła się wydzierżawić Szymany. Odesłał nas do rzecznika prasowego w centrali. Z nim jednak nie udało nam się porozmawiać. Z pewnością jednak dowiemy się tego przy dzisiejszym podpisaniu umowy.

Porty Lotnicze Mazury-Szczytno mają też szanse na pieniądze zatwierdzone przez Sejm - 2 mln zł. I w tym przypadku wymogiem jest rozstrzygnięcie przetargów jeszcze w tym roku. - Jestem przekonany, że zdążymy zagospodarować te pieniądze - zapewnia Jarosław Jurczenko. - Te środki to szansa na szybkie przywrócenie ruchu lotniczego - dodaje prezes.

Sytuacja wokół Szyman zmienia się, jak w kalejdoskopie. Jeszcze kilka tygodni temu marszałek województwa chciał postawić spółkę zarządzającą lotniskiem w stan upadłości. Nie zgodził się na to główny udziałowiec - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie.

Dyrektor Portów przekonuje, że Szymany są najlepszym miejscem dla regionalnego lotniska na Warmii i Mazurach. - Szymany mają niezbędną infrastrukturę i wyposażenie - mówi dyrektor Remigiusz Kobielski. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy region ma czas, aby budować lotnisko od podstaw? Moim zdaniem, nie ma. Tu lotnisko potrzebne jest od zaraz. A to w Szymanach można uruchomić w każdej chwili.

wg GAZETA OLSZTYŃSKA 2006-10-30

11:17, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »