Strona Instytutu


Grafiki pochodzą ze strony airliners.net, strony oficjalnej: www.airport.szczytno.pl
poniedziałek, 11 czerwca 2007
Unia: możecie mieć tylko jedno lotnisko

mark, tk 2007-06-03, ostatnia aktualizacja 2007-06-03 21:54


 Urząd Marszałkowski chce za pieniądze unijne wybudować cztery lotniska. Unia zgadza się tylko na jedno.

Podczas rozmów z władzami województwa negocjatorzy z Unii Europejskiej zgłosili zastrzeżenia do planów budowy za unijne pieniądze sieci portów lotniczych w regionie. Samorząd Warmii i Mazur zapisał na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym 50 mln euro. Według planów naszych urzędników do 2013 roku w woj. warmińsko-mazurskim miałby powstać jeden port lotniczy, który obsługiwałby loty międzynarodowe. Jacek Protas, marszałek województwa chce, by były to Szymany. Ale urzędnicy chcą jeszcze wybudować trzy małe porty w Olsztynie, Elblągu i Kętrzynie dla niewielkich samolotów turystycznych. Unia woli, by cała kwota poszła na jeden port, bo województwo nie będzie w stanie utrzymać czterech lotnisk. - Negocjatorzy twierdzą, że samorządy jeśli chcą mogą je wybudować, ale za własne pieniądze - mówi Jacek Protas.

Marszałek zapewnia, że jego urzędnicy będą starali się przekonać Unię, że Warmia i Mazury potrzebują więcej niż jednego lotniska. Tymczasem powiat olsztyński i część parlamentarzystów podjęła działania, by lotnisko postało w Wilkowie koło Olsztynka. Wkrótce ma zostać opracowany plan zagospodarowania terenu pod nowy port lotniczy.


Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

19:48, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Komentarze (1) »
czwartek, 24 maja 2007
Można przejąć port?

(...)

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o nieruchomościach Agencji Mienia Wojskowego. Projekt ma ułatwić przekazywanie samorządom lotnisk wojskowych, na których będą mogły funkcjonować lotniska cywilne. reklama Chodzi o lotniska, którymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przekazane Agencji, a niewykorzystywane na potrzeby wojska.

Rada ministrów ma ustalić listę lotnisk, które będą mogły być przedmiotem darowizny. Samorząd, któremu przekazane zostanie lotnisko, będzie musiał w okresie sześciu miesięcy podjąć działania zmierzające do założenia lotniska. Natomiast rozpoczęcie jego eksploatacji będzie musiało nastąpić w ciągu 3 lat. Samorządy, którym zostaną przekazane lotniska, będą mogły je wynajmować, wydzierżawiać lub użyczać innym podmiotom na okres nie krótszy niż 30 lat. Nowe przepisy mają się przyczynić do szybszego rozwoju regionalnej i lokalnej sieci lotniskowej, niezbędnej do zaspokojenia potrzeb rosnącego ruchu lotniczego w Polsce. Wpłyną także na rozwój gospodarczy i cywilizacyjny małych społeczności lokalnych.

(...)

wg zachod.pl, 2007-05-24

16:04, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 stycznia 2007
"Pod lupą" o lotnisku
Do ściągnięcia: zapis z programu publicystycznego "Pod lupą" z udziałem parlamentarzystów z regionu Warmii i Mazur (dyskusja na temat lotniska w Szymanach).


Program publicytyczny "Pod lupą" z dnia 2007.01.08
17:32, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Widmo pełnego bankructwa niekompetentnej spółki zarządzającej lotniskiem

Przedstawiciele spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno twierdzą, że marszałek województwa bezpodstawnie zablokował przekazanie pieniędzy na rozwój lotniska. Spór może mieć finał w sądzie. 

Szymany miały dostać 2 mln zł z budżetu państwa na zakup sprzętu poprawiającego bezpieczeństwo na lotnisku. Walczyli o to parlamentarzyści z Warmii i Mazur. Ostatecznie o przekazaniu miał zdecydować samorząd województwa. 2 stycznia marszałek województwa Jacek Protas razem z wojewodą Adamem Supłem ogłosili, że według prawników urzędu marszałkowskiego przy przetargu na ten sprzęt popełniono błędy. W efekcie 2 mln zł i tak trzeba byłoby zwrócić do budżetu państwa.

W sobotę zarząd spółki zwołał konferencję prasową, żeby odpowiedzieć na te zarzuty. Jarosław Jurczenko, prezes spółki: - Wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Potwierdza to zamówiona przez nas ekspertyza prawna. Decyzja zarządu województwa jest dla nas niezrozumiała. Kupiony w przetargu sprzęt za 2 mln zł został już do Szyman dostarczony i dostawcy chcą za niego pieniądze. Spółka ma czas na zapłatę do 19 stycznia.

- Dostarczyliśmy najwyższej klasy czujki, kamery i inny sprzęt służący ochronie lotniska. Jeśli nie dostaniemy pieniędzy w terminie, sprawa przeciwko spółce trafi do sądu - zapowiada Wojciech Ostaszewski, wiceprezes Ekotrade, jednego z dostawców.

Udziałowcy spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno także zastanawiają się nad rozstrzygnięciem sądowym. - Jeśli pieniądze się nie znajdą do końca miesiąca, oddamy sprawę przeciwko samorządowi do prokuratury. Decyzja zarządu to działanie na niekorzyść spółki - twierdzi Grzegorz Tumelis, członek rady nadzorczej z ramienia Polskich Portów Lotniczych. Co na to urząd marszałkowski? - Wkrótce przedstawimy raport, który uszczegółowi zarzuty i prawdopodobnie jeszcze je rozszerzy - mówi Andrzej Bober, dyrektor departamentu infrastruktury w urzędzie.

Największymi udziałowcami spółki są obecnie Energopol, Polskie Porty Lotnicze i samorząd województwa. W piątek zakończyło się walne zgromadzenie wspólników. Przedstawiciel samorządu zapowiedział, że sejmik kolejnego miliona złotych na rozwój lotniska na razie też nie przekaże.  

wg gazeta.pl, 2007-01-15

17:31, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Lotnisko w Szymanach - w pogoni za uciekającymi milionami

Tomasz Kurs, gazeta.pl
2006-11-01, ostatnia aktualizacja 2006-11-01 19:27


Spółka Porty Lotnicze Szymany-Szczytno podpisała z Agencją Mienia Wojskowego umowę na pięcioletnią dzierżawę pasa startowego. - Teraz czeka nas wyścig z czasem o wykorzystanie przyznanych na inwestycję pieniędzy - mówi Jarosław Jurczenko, prezes spółki.


Podpisana we wtorek umowa daje jeszcze szansę na wykorzystanie dwóch milionów złotych z rezerwy budżetowej (tę kwotę dodano do kontraktu wojewódzkiego), które wywalczyli w tym roku na uruchomienie lotniska pod Szczytnem nasi parlamentarzyści. - Teraz nie powinno być już formalnych przeszkód, by nasza spółka wykorzystała te pieniądze. Pozostaje jeszcze wyścig z czasem, by zdążyć z uruchomieniem przetargów i rozliczeniem inwestycji - mówi Jarosław Jurczenko, prezes Portów Lotniczych Szymany-Szczytno.

Jurczenko chce przeznaczyć dotację na ochronę obiektu i uruchomienie przejścia granicznego. Inwestycję trzeba rozliczyć do końca tego roku. - Nie dopuszczam do siebie myśli, że te dwa miliony przepadną - dodaje Jurczenko. Prezes zapowiada, że ruch lotniczy na niewielką skalę mógłby rozpocząć się już w pierwszych miesiącach 2007 roku.

Zarząd województwa, który zdecyduje o przydziale dwóch milionów lotnisku, zapowiada, że rozpatrzy wniosek spółki. - Teoretycznie jest szansa na wydanie tych pieniędzy, jednak pozostają jeszcze procedury przetargowe [trwają ok. 6 tygodni - red.]. Jeśli uda się dotrzymać terminów, to dosłownie na styk - mówi Bożena Wrzeszcz-Zwada z zarządu województwa.

- Według mnie jest bardzo niewielka nadzieja, że te dwa miliony uda nam się spożytkować, bo AMW za długo przymierzała się do podpisania tej umowy - dodaje Janusz Cichoń z zarządu województwa.

Jaka jest szansa na to, że lotnisko w Szymanach dostanie dodatkowy milion złotych, który zapisali w tegorocznym budżecie radni wojewódzcy? - To będzie zależało od tego, czy pozostali udziałowcy także podwyższą swoje udziały. Na razie są to tylko zapowiedzi - wyjaśnia Cichoń.

Prezes Jurczenko jest jednak pewny, że Energopol przekaże milion złotych, a Polskie Porty Lotnicze zgodzą się zmienić wierzytelności spółki na udziały. - Wkrótce zwołam wolne zgromadzenie udziałowców w tej sprawie - zapowiada.

Jurczenko dodaje, że umowa otwiera lotnisku w Szymanach drogę do sięgnięcia 50 mln euro zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym na regionalny port lotniczy. - Inne rozwiązania, o których ostatnio wiele się mówi, są zupełnie nierealne - twierdzi.

Na razie sprawa lokalizacji dużego lotniska regionalnego nie jest jednak przesądzona. - Szymany to jedyna obecnie możliwość na szybkie otwarcie połączeń lotniczych. Jednak są tu duże ograniczenia, jeśli chodzi o rozbudowę lotniska, związane z brakiem planu zagospodarowania i sąsiedztwem chronionych terenów Natura 2000. Brak też infrastruktury drogowej - mówi Cichoń.

Alternatywą dla Szyman jest budowa lotniska niedaleko Wilkowa pod Olsztynkiem. - Dla obydwu miejsc trzeba stworzyć studium wykonalności i wtedy dopiero podjąć decyzję - mówi Cichoń.

17:29, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Stracili pieniądze

Nie będą wykorzystane 2 mln zł, które na lotnisko w Szymanach wywalczyli nasi parlamentarzyści. - Nie przekażemy pieniędzy, bo spółka Porty Lotnicze Szymany-Szczytno źle przygotowała przetargi - powiedział Jacek Protas, marszałek województwa. 

O swojej decyzji marszałek poinformował wczoraj na konferencji, którą zwołał wspólnie z wojewodą Adamem Supłem. Według prawników urzędu marszałkowskiego przy przetargu popełniono na tyle istotne błędy, że pieniądze i tak trzeba byłoby zwrócić. - Celowo podzielono przetarg na pięć mniejszych transz, by uniknąć trybu unijnego, nakazującego m.in. wydłużenie terminów zamówienia. Oferty przedstawione przez dostawców były mało precyzyjne, natomiast w samym zamówieniu wyszczególniono nawet producenta danego urządzenia, zamiast określić tylko parametry, a tego robić nie wolno - wyjaśnia Bogdan Antymowicz, dyrektor biura zamówień publicznych w urzędzie marszałkowskim.

Samorząd nie przekazał też 100 tys. zł, które miał dołożyć do kontraktu wojewódzkiego, w ramach którego zarezerwowane zostały pieniądze. Najbardziej zaskoczony wczorajszymi informacjami jest Jarosław Jurczenko, prezes Portów Lotniczych Szymany-Szczytno. - Nikt nie wspominał wcześniej o takich problemach, a na każdym etapie przygotowywania przetargów urząd marszałkowski miał przecież wgląd w dokumenty. Dlaczego wcześniej nikt nie wytknął nam tych braków? - pyta Jurczenko. Według prezesa przetarg przeprowadzony był zgodnie z prawem. - Nikt przetargu nie oprotestował i nie zgłaszał zastrzeżeń - mówi.

Jurczenko ma też zastrzeżenia do kontroli, przeprowadzonej przez urzędników w Szymanach: - 21 grudnia przyjechali na kilka godzin i nie skopiowali nawet dokumentów. Nie zostawili też żadnego protokołu ani pisemnych uwag - relacjonuje Jurczenko Decyzją marszałka zawiedziony jest też Jerzy Szmit, senator PiS, jeden z inicjatorów batalii o dodatkowe pieniądze na lotnisko. - W różnych miejscach można szukać winnych, jednak to poprzedni zarząd był nieudolny i choć wiedział, że są pieniądze, to nie potrafił ich wykorzystać. Najgorzej jednak, że ten przykład będzie wisiał nad nami, zawsze gdy w Warszawie będziemy walczyli o pieniądze dla regionu.

W Szymanach zgodnie z podpisanymi już umowami zainstalowano bramki do kontroli pasażerów, urządzenia do monitoringu, nowe systemy łączności. Pieniędzy na te zakupy jednak nie będzie. Czy w związku z tym urządzenia zostaną zdemontowane? - Tę decyzję pozostawiamy zarządowi województwa, który zdecydował o nieprzekazywaniu nam pieniędzy - mówi Jurczenko. Nie wiadomo, jaki wpływ będzie miała ta decyzja na sytuację w spółce. - Są możliwe różne rozwiązania, z upadłością włącznie - wyjaśnia Protas.

Być może decyzje zapadną podczas walnego zgromadzenia udziałowców, które planowane jest na 12 stycznia. Brak dofinansowania nie przesądza jeszcze losu Szyman jako regionalnego portu lotniczego. Marszałek zapowiedział wczoraj, że powstanie profesjonalna analiza, gdzie takie lotnisko powinno powstać. - Dopiero na jej podstawie zdecydujemy, gdzie trafi 50 mln euro przewidziane do 2013 roku na taką inwestycję - mówi Jacek Protas. Współfinansowanie tego dokumentu zapowiedziały już samorząd miasta Olsztyna oraz powiat olsztyński.  

wg gazeta.pl, 2007-01-03 

17:28, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 listopada 2006
Radni Olsztynka zgodzili się na budowę regionalnego lotniska

dodano: 2006.10.27

Radni Olsztynka (warmińsko-mazurskie) zgodzili się na budowę portu lotniczego niedaleko planowanego węzła komunikacyjnego dróg krajowych nr 51 do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego oraz nr 7 Gdańsk-Warszawa.

Budowa lotniska regionalnego w gminie Olsztynek ma kosztować od
250 do 300 mln euro. Radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest w nich zapis o
przeznaczeniu terenu pod budowę portu lotniczego w Wilkowie.

Miejsce pod przyszłą lokalizację lotniska to powierzchnia około 300 ha między miejscowościami Wilkowo i Sudwa. W ich pobliżu, w najbliższych latach budowany będzie duży węzeł komunikacyjny najważniejszych dróg regionu "siódemki" z Gdańska do Warszawy oraz 51 do największego przejścia drogowego na polsko-rosyjskiej granicy, w Bezledach. Olsztyn znajduje się w odległości 22 km.

Jak zapewniają pomysłodawcy, teren o długości 3,5 km jest równiną i pozwoli na budowę betonowego pasa startowego o długości 3,3 km. Nie będą więc w grę wchodzić koszty niwelacji nierówności.

Lotnisko regionalne koło Olsztynka może być alternatywą dla lotniska w Szymanach. Do tej pory na lotnisku w Szymanach nie jest prowadzona żadna działalność lotniskowa. Na Warmii i Mazurach nie ma lotniska regionalnego z prawdziwego zdarzenia, na którym mogłyby startować i lądować samoloty
pasażerskie.

(pap)
12:18, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Lotnisko w Szymanach będzie rozbudowywane

dodano: 2006.11.02

Spółka Porty Lotnicze Mazury-Szczytno może legalnie zarządzać lotniskiem w Szymanach. Przedstawiciele spółki podpisali 5-letnią umowę dzierżawy z Agencją Mienia Wojskowego.

Umowa otwiera możliwość wykorzystania pieniędzy obiecanych przez rząd i samorząd województwa. W sumie, spółka może otrzymać 3 miliony złotych. Pieniądze miałyby pójść na przygotowanie projektów rozbudowy lotniska w Szymanach i sprawy związane z bezpieczeństwem.

O lotnisku w Szymanach zrobiło się głośno, gdy w światowych mediach pojawiły się niepotwierdzone informacje o tajnych więzieniach CIA. Na lotnisku w Szymanach miał wylądować specjalny samolot z talibami - więźniami po wojnie w Afganistanie. Według tych samych źródeł w pobliskich Kiejkutach więźniowie ci mieli być przetrzymywani i torturowani.

Eurodeputowani, zajmujący się sprawą domniemanych więzień CIA w Europie Wschodniej, będą na Warmii i Mazurach od 8 do 10 listopada.

(iar)
12:17, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Gazeta Wyborcza: Miliony nam odlatują

 dodano: 2006.10.11

Przez to, że udziałowcy spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno, urząd marszałkowski oraz właściciel terenu lotniska od wielu miesięcy nie mogą się dogadać, cudem będzie, jeśli regionowi nie przepadną 2 mln zł z budżetu państwa na rozwój Szyman.

Wczoraj w Szymanach odbyło się walne zgromadzenie udziałowców spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno. Marszałek województwa Andrzej Ryński chciał zadłużoną spółkę postawić w stan upadłości - twierdzi, że spółka nie ma pieniędzy na pokrywanie długów. 

Gazeta Wyborcza

12:17, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Gazeta Wyborcza: Szymany dla drogowców?

 dodano: 2006.10.10

We wtorek na walnym zgromadzeniu spółki Porty Lotnicze Szymany-Szczytno wspólnicy zdecydują, czy spółka przetrwa. - Dość już deklaracji. Jeśli do dzisiaj na jej konto nie wpłyną pieniądze od udziałowców, zgłosimy wniosek o upadłość - mówi marszałek województwa, Andrzej Ryński.

Właścicielem terenu lotniska jest Agencja Mienia Wojskowego. Jeśli spółka upadnie, portem lotniczym chce zarządzać samorząd województwa, który będzie musiał się porozumieć z AMW.

Gazeta Wyborcza
12:16, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 listopada 2006
Będzie port?

We wtorek spółka zarządzająca lotniskiem pod Szczytnem podpisze 5-letnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego. Otworzy to jej drogę do wykorzystania pieniędzy obiecanych przez rząd i samorząd województwa. - Jeżeli tylko otrzymamy taką umowę, rozpoczniemy wszystkie procedury związane z przekazaniem miliona złotych - deklaruje Bożena Wrzeszcz-Zwada, wicemarszałek województwa.

- Wcześniej nie mogliśmy nic zrobić, bo spółka nie miała żadnych praw do lotniska. - Negocjacje były dość trudne i stąd trwały tak długo - tak Jarosław Jurczenko, prezes spółki Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, tłumaczy długotrwały impas w rozmowach z Agencją Mienia Wojskowego.

Dyrektor Agencji w Olsztynie Mieczysław Mrówczyński, nie chciał powiedzieć, co takiego się stało, że AMW nagle zmieniła zdanie i zgodziła się wydzierżawić Szymany. Odesłał nas do rzecznika prasowego w centrali. Z nim jednak nie udało nam się porozmawiać. Z pewnością jednak dowiemy się tego przy dzisiejszym podpisaniu umowy.

Porty Lotnicze Mazury-Szczytno mają też szanse na pieniądze zatwierdzone przez Sejm - 2 mln zł. I w tym przypadku wymogiem jest rozstrzygnięcie przetargów jeszcze w tym roku. - Jestem przekonany, że zdążymy zagospodarować te pieniądze - zapewnia Jarosław Jurczenko. - Te środki to szansa na szybkie przywrócenie ruchu lotniczego - dodaje prezes.

Sytuacja wokół Szyman zmienia się, jak w kalejdoskopie. Jeszcze kilka tygodni temu marszałek województwa chciał postawić spółkę zarządzającą lotniskiem w stan upadłości. Nie zgodził się na to główny udziałowiec - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie.

Dyrektor Portów przekonuje, że Szymany są najlepszym miejscem dla regionalnego lotniska na Warmii i Mazurach. - Szymany mają niezbędną infrastrukturę i wyposażenie - mówi dyrektor Remigiusz Kobielski. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy region ma czas, aby budować lotnisko od podstaw? Moim zdaniem, nie ma. Tu lotnisko potrzebne jest od zaraz. A to w Szymanach można uruchomić w każdej chwili.

wg GAZETA OLSZTYŃSKA 2006-10-30

11:17, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 października 2006
SKM z Olsztyna dojedzie do portu lotniczego?
Autor strony, Adam Fularz zaproponował koncepcje nowego układu SKM w Olsztynie, tak by olsztyńska kolej miejska dojeżdżała do portu lotniczego. Czas dojazdu wynosiłby 40- 50 minut. por. schemat:
16:11, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Co proponował Ryanair- przypomnijmy

 

Ryanair chce lądować w Olsztynie!

Lotnisko Szymany koło Olsztyna ma szansę stać się kolejnym portem samolotów irlandzkiej linii lotniczej. Ryanair stawia jednak swoje warunki od których uzależnia wkroczenie do Szyman.

Przede wszystkim należy wzmocnić pas startowy i wybudować większy terminal. Niedługo władze Ryanaira spotkają się z władzami województwa i być może wtedy poznamy szczegóły planów Irlandczyków.

 

Niedawno Szymany stały się sławne za sprawą niepotwierdzonych doniesień, że tam właśnie wylądował Boeing 737, z terrorystami Al Kaidy, przewożonymi przez CIA, na pokładzie.

 

Nie to jednak było powodem zainteresowania Ryanaira Szymanami.

 

Zastanawiamy się nad włączeniem portu do naszej sieci. Chodzi nie tylko o atrakcyjne tereny turystyczne. Pamiętajmy, że o ile otwarcie jakiegoś portu ożywia okolicę w promieniu 50 km, o tyle w przypadku Ryanair ten promień powiększa się do 100 km, czyli swym zasięgiem obejmie również Kaliningrad, bardzo dynamicznie rozwijający się region Rosji wypowiedział się dyrektora sprzedaży i marketingu na Europę Środkową w Ryanair Tomasz Kułakowski.

 

Źródło: Onet.pl, 2005-11-14

09:38, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Uruchomią port?

 

Rząd ogłosił, że spośród wszystkich regionów Warmia i Mazury dostaną najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej w przeliczeniu na mieszkańca. Urząd Marszałkowski mówi, jak chce wydać te pieniądze.

 

 

Z trzech programów, z których będą finansowane inwestycje w naszym województwie, dostaniemy aż 1,7 mld euro. Urząd Marszałkowski ogłosił jakie inwestycje będą priorytetowe. Zaskoczenia nie ma, bo urzędnicy uznali, że najważniejsze będą: turystyka, restrukturyzacja i rewitalizacja miast, ochrona środowiska, rozwój przedsiębiorczości, rozbudowa infrastruktury transportowej. Na tę ostatnią dziedzinę pójdzie najwięcej pieniędzy - 331,95 mln euro.

 

Lidia Wójtowicz, dyrektor departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawiła w piątek na konferencji prasowej 12 kluczowych projektów, które urząd chce zrealizować z pieniędzy unijnych z jednego z tych programów: Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Lotnisko Szymany

 

Na ten cel samorząd wojewódzki chce wydać 50 mln euro. Na razie marszałek stara się przejąć lotnisko od Agencji Mienia Wojskowego. Gdyby to się udało, z tak dużą kwotą pieniędzy do roku 2010 port koło Szczytna zostałby przebudowany i uruchomiony.

(...)

fragment wg: GAZETA WYBORCZA 04-08-2006

09:30, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Porozumieli się co do własności portu?

Szansa dla Szyman.

 

Port lotniczy w Szymanach przestanie straszyć pustką. W środę Agencja Mienia Wojskowego i Urząd Marszałkowski w Olsztynie dogadały się w kwestii własności lotniska.

 

Od kilku lat lotnisko w Szymanach pod Szczytnem popadało w ruinę. Pracownicy byli zwalniani lub sami uciekali. Spółka PPL Mazury w Szymanach ledwie uniknęła plajty.

W środę w Olsztynie spotkali się Krzysztof Bucholski, zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego i Janusz Cichoń, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

 

- Mamy plan udostępnienia lotniska. Nie chcę mówić o terminach, ale na pewno stanie się to w ciągu kilku miesięcy - wyjaśnił prezes Bucholski.

Agencja wyceni lotnisko z całą infrastrukturą, a więc będzie wiadomo, ile pieniędzy będzie musiał wyłożyć Urząd Marszałkowski na wieczyste użytkowanie. Maksymalnie może być to 15 procent wartości Szyman.

- I podpisujemy umowę, która nam nie zamyka drogi do przejęcia go na własność - mówi Janusz Cichoń.

Prezes Bucholski nie wykluczył, że zmieni się ustawa o AMW i dojdzie do komunalizacji powojskowego lotniska.

 

 

Zanim dojdzie do podpisania umowy, Agencja musi złożyć w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o przyznanie jej dwóch milionów złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu województwa i przepadną, jeśli nie zostaną wykorzystane w tym roku. Przypomnijmy, że wniosek o pieniądze złożyły władze spółki Porty Lotnicze Mazury w Szymanach, ale urzędnicy z samorządu województwa tłumaczyli, że społecznych pieniędzy nie można przekazać instytucji, która nie jest właścicielem terenu. Prezes PPL Mazury w Szymanach dowiedział się od nas, że impas w rozmowach został przełamany.

- Nareszcie dobra informacja. Możemy ruszać w każdej chwili - prezes Jarosław Jurczenko aż podskoczył z radości. - Mam nadzieję, że Agencja uzgodni z nami, co będziemy za te pieniądze robić.

wg

GAZETA OLSZTYŃSKA 16-08-2006

09:29, lubuskielotnisko , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5